Golecki Ludwik

powiększ mapę

Audio

3 audio

Historia pomocy - Golecki Ludwik

Przed drugą wojną światową Ludwik Golecki był porucznikiem w Wojsku Polskim. W 1939 roku wrócił do rodzinnego Parczewa i prowadził z żoną sklep kolonialny. Ponieważ zaangażował się w konspirację i groziła mu wpadka, musiał niedługo wyjechać z miasteczka, aby uniknąć aresztowania przez hitlerowców – w Warszawie pod fałszywym nazwiskiem pracował w sklepie papierniczym.

W sierpniu 1942 r. Ludwik Golecki pomógł Beniaminowi Mandelkernowi i jego żonie uciec z transportu do Treblinki i ukryć się w Warszawie.

Pomagał też innym Żydom. Organizował im tzw. „aryjskie papiery”, pracę i pożywienie, pomagał znaleźć kryjówki poza obrębem getta. Pośród ludzi, którym udzielił pomocy, byli Helena Wolańska, Genia Żyto, Wiktor Żyto, Hanka Szechter, Wiktoria Kopeć oraz Anna i Wiesław Olechowscy.

Ludwik Golecki został uhonorowany tytułem “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” w 1986 r. dzięki staraniom Geni Żyto. Po wojnie Mandelkernowie wyjechali do Kanady. Rodzina Goleckiego do dziś pozostaje z nimi w kontakcie.

Bibliografia

  • Kawa Magdalena, Wywiad z Markiem Goleckim, synem Ludwika Goleckiego, Parczew 1.01.2007