Alicja Piotrowska ukończyła studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego w styczniu 1939 roku. W okresie okupacji pracowała na oddziale chirurgii Szpitala im. Dzieciątka Jezus w Warszawie.
W kwietniu 1943 r., na kilka dni przed wybuchem powstania w getcie warszawskim, Miriam Sokołowska uciekła na „stronę aryjską”, gdzie jako Polka znalazła pracę i mieszkanie u rodziny rolników mieszkających pod Warszawą.
Po kilku miesiącach Miriam zachorowała na tężec. Gospodyni zawiozła ją w ciężkim stanie do Szpitala Klinicznego im. Dzieciątka Jezus, gdzie Miriam przyznała się pielęgniarce, że jest Żydówką. Ta niezwłocznie poinformowała o tym dr Alicję Piotrowską, która zaopiekowała się chorą umieszczając ją w separatce. Troszczyła się o nią przez cały okres choroby, a gdy wyzdrowiała zaopatrzyła ją w fałszywe dokumenty, pieniądze i cyjankalia na wypadek aresztowania przez Niemców.
Po upadku powstania warszawskiego Miriam spotkała dr Piotrowską w Milanówku. Alicja Piotrowska zabrała ją do swojego domu i ukryła do czasu wyzwolenia. Po wojnie Miriam Sokołowska wyemigrowała do Izraela.