Rodzina Brodów

powiększ mapę

Historia pomocy - Rodzina Brodów

Helena Broda i jej mąż Adam mieszkali we wsi Majdan Kawęczyński koło Lublina. Wśród Żydów, zwłaszcza w pobliskich Piaskach, mieli wielu znajomych.

W roku 1941 Niemcy utworzyli w Piaskach getto, do którego zwozili Żydów z odległych miejsc, nawet z Niemiec i Czechosłowacji. Rok później, w akcji trwającej od marca do listopada, zlikwidowali getto, jego mieszkańców wywożąc do obozu zagłady w Bełżcu i obozu pracy przymusowej w Trawnikach.

W tym czasie do Brodów dotarł Szlome Akerstein, syn znajomego szewca z Piasków, z narzeczoną Cylią (lub Cwilą) Dreszer. Oboje uciekli z transportu, dziewczyna była chora. Poprosili Helenę o schronienie. Brodowie ukryli ich i pielęgnowali Cylię. W początkach roku 1943 do ukrywanych dołączył inny piaseczyński Żyd, Fogel. Brodowie opiekowali się nimi do końca okupacji.

Po wojnie cała trójka wyemigrowała do USA; pozostali w kontakcie z Heleną.

 

Bibliografia

  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu
  • Grynberg Michał, Księga Sprawiedliwych

    Leksykon uwzględnia historie Polaków uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w latach 19631989. Wykaz haseł poprzedza przedmowa Icchaka Arada oraz Chaima Chefera Sprawiedliwi świata.