Rodzina Kopciów

powiększ mapę

Audio

5 audio

Historia pomocy - Rodzina Kopciów

Sowina to niewielka miejscowość na Podkarpaciu. To tutaj Anna Kopeć spędziła całe swoje dorosłe życie, w tym także czas II wojny światowej. Anna i jej mąż Stanisław Kopeć utrzymywali się z rolnictwa. W trakcie wojny Stanisław brał udział w obronie Lwowa. Udało mu się uciec z transportu, prawdopodobnie do Katynia.

W 1942 r. sąsiad Kopciów, Żyd Joachim Krueger, zwrócił się do Stanisława z prośbą o pomoc. Potrzebował schronienia dla siebie, żony i siódemki dzieci. Kopciowie bez wahania zdecydowali się pomóc Kruegerom. Joachim z synem zamieszkali w niewielkim mieszkaniu Kopciów. Często przebywała tam też jego najstarsza córka – Hanna, przychodziły też młodsze córki. „Te małe to były Tymcia, Etusia i Gienia. No i Salcia, Marysia” – wspomina Anna Kopeć. 

Po jakimś czasie ktoś doniósł Niemcom, że u Kopciów przebywają Żydzi. Na szczęście Polak, którego wysłano, by to sprawdził, nie wydał ich. Innym razem przyszedł do ich domu niemiecki żołnierz. Anna bardzo się przestraszyła, zaczęła częstować go przygotowanym właśnie budyniem. Niemiec nie doniósł na nich; co więcej, zaznajomił się z Anną Kopeć, przychodził do niej m.in. po mleko.

W czasie wojny Anna urodziła dwójkę dzieci. Mimo niedobrej sytuacji materialnej, Kopciowie dzielili się z Kruegerami tym co mieli. Gdy w obawie przed wysiedleniami, Kopciowie na tydzień przenieśli się do pobliskiego lasu, Kruegerowie ukrywali się razem z nimi.

Dzięki pomocy Kopciów oraz innych mieszkańców okolicznych domów Kruegerom udało się przetrwać okres wojny. Joachim, jego żona i jedyny syn zginęli jednak zaraz po wojnie, w 1945 r. zostali zamordowani we własnym domu. Anna Kopeć do dziś nie wie, kto był sprawcą zbrodni. Córki Kruegerów wyjechały po wojnie do Stanów Zjednoczonych.

Przez wiele lat Anna Kopeć nie miała kontaktu z uratowanymi Żydówkami. Dopiero po latach kuzyn Kruegerów nawiązał z nią kontakt. W 2002 r. Anna Kopeć wraz z wnuczką poleciały do Stanów Zjednoczonych spotkać się z córkami Kruegerów i ich rodzinami.

Za pomoc, jaką w trakcie wojny Anna i Stanisław Kopciowie udzielili rodzinie Kreugerów, zostali w 2003 r. odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.