Rodzina Potrzebowskich

powiększ mapę
Zdjęć : 1

Historia pomocy - Rodzina Potrzebowskich

W 1930 roku Jan i Natalia Potrzebowscy wraz z córkami Krystyną (późniejszą Kozłowską-Potrzebowską) i Heleną zamieszkali w Warszawie. Pan Jan był dozorcą w kamienicy przy ul. Śniadeckich w Śródmieściu.

W czasie okupacji pod tym adresem szukało schronienia wiele osób pochodzenia żydowskiego. Potrzebowski ukrywał je u siebie w mieszkaniu, wyszukiwał im kryjówki u krewnych oraz u mieszkańców budynku. Przygotował też skrytkę pod windą na wypadek niebezpieczeństwa.

Po wojnie wspominał: „Zgodziłem się na to, bowiem współczułem im i widziałem, jakie grozi im niebezpieczeństwo”.

Jan Potrzebowski nawiązał kontakt z łączniczką podziemnego Żydowskiego Komitetu Narodowego w Warszawie Natalią Mochorowską. Z jej rekomendacji pojawiło się na Śniadeckich osiem osób. Uciekinierzy z getta trafiali do  dozorcy też dzięki pomocy jego sąsiadki  pani Jarkowskiej. W mieszkaniu Potrzebowskich Mochorowska spotykała się z Dawidem Guzikiem, dyrektorem finansowym Amerykańsko-Żydowskiego Połączonego Komitetu Pomocy (Jointu) w Polsce.

Po wojnie rodzina Potrzebowskich utrzymywała serdeczny kontakt z większością ocalałych dzięki jej pomocy Żydów.

Historie pomocy w okolicy

Bibliografia

  • Jadwiga Rytlowa, Wywiad z Krystyną Kozłowską, Warszawa 8.06.2009
  • Engelking Barbara, Leociak Jacek, Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście

    Publikacja, w której w pieczołowity sposób zrekonstruowano nieistniejącą przestrzeń dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Autorzy kładą nacisk przede wszystkim na opis życia codziennego getta.

  • Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, 349, 205
  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu