Jan Mikulski był leśniczym w lasach Lubelszczyzny. Razem żoną Melanią i trójką dzieci – Jadwigą, Danutą i Jerzym – mieszkał w leśniczówce nieopodal Biłgoraja. W roku 1942 Danuta po dniu Wszystkich Świętych nocowała u znajomych w mieście. Nazajutrz stała się świadkiem rozpoczętej tam przez Niemców Akcji Reinhard.
Rywka Weinberg zdołała wydostać się z Biłgoraja i dotarła do leśniczówki. Mikulscy już od pewnego czasu pomagali ukrywającej się w lesie Małce; teraz przyjęli do siebie obie dziewczynki i urządzili im schowek w oborze. Encyklopedia Yad Vashem podaje, że drugą ukrywaną byłaLila Stern, która uciekła z getta razem z Rywką.
Później Jan i Melania ukryli jeszcze trzy osoby z rodziny Rozenbaumów: Benciona, Chaima i Perlę Kenig [lub Twerski, rozbieżności w źródłach – przyp. red.]. Mężczyźni wykopali i urządzili w zabudowaniach gospodarczych schron – oszalowany dół z klapą zamykaną od środka.
Według relacji Danuty w tym schowku Rozenbaumowie pozostali prawie dwa lata, do końca wojny; w Encyklopedii znajduje się informacja, że po roku ukrywania cała piątka dołączyła do oddziałów partyzanckich. Oba źródła podają, że Chaim wstąpił do polskiego wojska; zginął w walkach pod Kołobrzegiem.
Po wojnie Rywka i druga ukrywana dziewczynka trafiły do żydowskiego domu dziecka. Ostatecznie zamieszkały w USA. Bencion i Perla osiedli we Wrocławiu, a potem wyemigrowali do Izraela. Wszyscy pozostali w kontakcie z Mikulskimi.