Polub na Facebook
Oglądaj na Youtube
Była jedyną w okupowanej Europie wspieraną przez Państwo instytucją powołaną w celu ratowania Żydów. Czytaj m.in. o historii Rady, jej strukturze, mechanizmach działania, upamiętnieniach w Polsce i Izraelu oraz o pamiątkach ze zbiorów Muzeum POLIN.
Przeczytaj historie wybranych członków i członkiń „Żegoty”. Ich działalność polegała m.in. na wyszukiwaniu kryjówek dla Żydów, dostarczaniu dla nich fałszywych dokumentów tożsamości, czy rozprowadzaniu zapomóg.
Obejrzyj wirtualny spacer z przewodnikiem po wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Poznaj lepiej historię „Żegoty” oraz zobacz związane z nią wyjątkowe pamiątki z kolekcji Muzeum.
Rada powstała 4 grudnia 1942 r. przy Delegaturze Rządu RP na Kraj w miejscu Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom im. Konrada Żegoty.
„Żegota” miała strukturę federacyjną – żydowskie organizacje brały udział w jej działaniach na równoprawnych zasadach z organizacjami polskimi. Dowiedz się więcej na temat żydowskich członków Żegoty.
Pracę Rady usprawniał podział na referaty, m.in. legalizacyjny, finansowy, mieszkaniowy, antyszantażowy, propagandowy, dziecięcy, lekarski i odzieżowy.
„Felicja” to kryptonim komórki Rady Pomocy Żydom, założonej przez Maurycego Herlinga-Grudzińskiego i jego żonę Felicję. Jej opieka obejmowała 1/5 wszystkich Żydów ukrywających się w Warszawie.
Rada niosła pomoc uciekinierom z gett, transportów do ośrodków zagłady oraz pozostałym przy życiu po akcjach likwidacyjnych gett prowadzonych przez Niemców.
Istotą upamiętnienia jest przekazanie pamięci kolejnym pokoleniom. Przybiera ono różne formy. Rada Pomocy Żydom „Żegota” honorowana jest w Polsce i w Izraelu.
Była autorką pierwszej monografii o Radzie Pomocy Żydom, wydanej w 1982 roku. Czytelnicy jej książki zwykle nie wiedzą, że doświadczenie udzielania pomocy Żydom podczas Zagłady było także jej własnym.
Przedstawiamy wybrane wydawnictwa źródłowe, publikacje książkowe, filmy i podcasty dotyczące historii Rady, jej struktury i mechanizmów działania.