Tysiące tulipanów Ireny Sendlerowej zakwitło przed Muzeum POLIN

Redakcja, 28 kwietnia 2023
W pierwszych dniach maja zachęcamy do spaceru wokół Muzeum POLIN, by zobaczyć tysiące kwitnących tulipanów odmiany „Irena Sendler”. Kilka miesięcy temu cebule tych kwiatów zasadzili wspólnie m.in. Prezydent m.st. Warszawy, Ambasador Królestwa Niderlandów i Dyrektor Muzeum POLIN. Przy okazji spaceru po Muranowie zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy czasowej: „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”. O historii Ireny Sendlerowej przeczytacie na portalu Polscy Sprawiedliwi – wybrane treści polecamy w niniejszym artykule.

„Przypominając postać Ireny Sendlerowej, pomagającej przebywającym na terenie getta Żydom i Żydówkom, pragniemy również dzisiaj uczcić pamięć wszystkich tych – znanych nam z imienia i nazwiska oraz nieznanych – którzy nie mieli szans i szczęścia zostać uratowanymi jako dzieci z getta. [...] Co roku wiosną wokół Muzeum POLIN kwitną żółte żonkile, symbole pamięci o uczestnikach i uczestniczkach powstania w getcie warszawskim w 1943 r. [...]. Niech te czerwone tulipany, prezent od naszych przyjaciół z Ambasady Królestwa Niderlandów, kwitnące w morzu żółtych kwiatów, przypomną, że nie można być obojętnym na krzywdę innych”, mówił Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN, podczas uroczystości sadzenia cebul tulipanów w 2022 roku.

Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, powiedziała wtedy: „Lubimy nazywać tulipany na cześć różnych wspaniałych osób. To tak zwany chrzest dla naszych kwiatów”. 

Dziś, kilka miesięcy od tamtego wydarzenia, trzy tysiące tulipanów odmiany „Irena Sendler” zdobi aleję jej imienia przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kwiaty zasadzone by upamiętnić 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, uzupełniły kompozycję z żonkili, które co roku przypominają o tym wydarzeniu na Muranowie.

Cebule tulipanów podarowane zostały przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce. W uroczystości ich zasadzenia 22 października 2022 r. wzięli udział:

  • Daphne Bergsma, Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce,
  • Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy,
  • Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy,
  • Zygmunt Stępiński, Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
  • Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej,
  • Elżbieta Ficowska, ocalona przez Irenę Sendlerową.

W wydarzeniu uczestniczyli również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 210 im. Bohaterów Pawiaka, przedstawiciele Partnerstwa Przepis na Muranów i wolontariusze Muzeum POLIN.

Irena Sendlerowa – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

„Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!” – pisała w życiorysie.

Irena Sendlerowa to jedna z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Tytuł ten otrzymała w 1965 r. za zasługi z czasów okupacji niemieckiej (1939–1945). Działając w konspiracji, także w strukturach Rady Pomocy Żydom „Żegota”, prowadziła akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Wraz z grupą współpracowniczek, udało jej się ocalić kilkaset dzieci.

Odmianę tulipana, upamiętniającą Irenę Sendlerową, stworzył w 2008 r. holenderski hodowca Jan Lighart. Według specjalistów tulipany odmiany „Irena Sendler” wyróżniają się odpornością na choroby, szkodniki i niskie temperatury, a po ścięciu wyjątkowo długo stoją w wazonie.


Przeczytaj więcej: