Rodzina Czupryniaków

powiększ mapę

Audio

5 audio

Historia pomocy - Rodzina Czupryniaków

W grudniu 1942 r. do Janusza Czupryniaka, pracującego wtedy w Biurze Techniczno- Handlowym W. Siwiecki w Warszawie zadzwonił znajomy, Franciszek Żugajewicz. Zwrócił się on z prośbą o udzielenie pomocy znanej Januszowi rodzinie Rotenbergów. Obaj bracia, Mosze Lejb i Manes Rotenbergowie byli przed wojną właścicielami fabryki wyrobów sanitarnych w Radomiu, przy ul. Mlecznej 8.

Manesowi udało się uciec przez ZSRR do Egiptu, a Marian wraz z żoną Olgą Heleną znaleźli się w warszawskim getcie. Po rozmowie z ojcem Władysławem, Janusz zdecydował się na przewóz małżeństwa Rotenbergów do siebie i na zapewnienie im kryjówki.

Zanim Rotenbergowie trafili do domu Czupryniaków w Ursusie (zamieszkałych przy ul. Mickiewicza 13), przebywali przez kilka dni w zakonspirowanym lokalu przy ulicy Chmielnej, róg ulicy Zgoda. Janusz był wtedy dla nich jedynym łącznikiem ze światem i zaopatrzeniem w żywność. Gdy kryjówka u Czupryniaków była gotowa, Janusz zorganizował transport wozem meblowym z Warszawy, a Rotenbergowie zostali ukryci między meblami. Stałą kryjówkę przygotowano dla nich w ogrodzie, lecz na szczęście korzystali z niej tylko kilka razy. Rotenbergowie pozostali u zaprzyjaźnionej rodziny do końca okupacji, po wojnie powrócili do Radomia, a w końcu wyjechali do Australii.

Historie pomocy w okolicy

Bibliografia

  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu
  • Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, 349, 783