80 lat temu Niemcy odkryli bunkier „Krysia”
„7 marca 1944 r. przed południem, do kuchni, w której była mama [Małgorzata Wolska – red.], brat Mieczysław, ja i chora siostra Halina, przyszli Niemcy i granatowi policjanci. Zabrali brata i zaprowadzili prosto do ogrodu do szklarni. W tym czasie szybko wpadłam do pokoju i opuściłam roletę na znak niebezpieczeństwa. Janusz był przy szklarni, jak zobaczył opuszczoną roletę wpadł do Krysi i tam został. Przez okno zobaczyłam Niemców przy Krysi i wychodzących z niej Żydów, którzy ustawiali się pod ścianą z podniesionymi rękami”, wspominała niemiecką rewizję Wanda Szandurska z d. Wolska.
Rodzina Wolskich (Małgorzata, jej syn Mieczysław oraz córki Halina i Wanda) mieszkająca na warszawskiej Ochocie przy ulicy Grójeckiej 81 (inne źródła podają 84), udzielała pomocy Żydom od 1942 roku.
Dlaczego rodzina Wolskich zbudowała bunkier „Krysia”? Jakie były warunki życia w kryjówce? Od kiedy w bunkrze ukrywał się Emanuel Ringelblum z żoną i synem? Dlaczego kryjówkę odkryli Niemcy? Przeczytaj w portalu Polscy Sprawiedliwi historię rodziny Wolskich, opracowaną w świetle najnowszych badań przez dr Aleksandrę Namysło.
Przeczytaj więcej: Bunkier „Krysia”. Historia rodziny Wolskich z Warszawy [historia pomocy]
W 1989 r. Instytut Yad Vashem postanowił o uhonorowaniu Małgorzaty i Mieczysława Wolskich, Haliny Michaleckiej, Wandy Szandurskiej i Janusz Wysockiego tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Od 2009 r. dr Emanuel Ringelblum jest patronem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, gdzie przechowywane jest Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego – unikalny zbiór dokumentów do badań nad zagładą Żydów w okupowanej Polsce, wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata”.
O wydarzeniach z marca 1944 r. przypomina tablica pamiątkowa, odsłonięta w 1990 r. w miejscu, gdzie stał dom i ogród rodziny Wolskich, przy ul. Grójeckiej 77 (adres współczesny). Od 9 września 2021 r., decyzją Rady m.st. Warszawy, miejsce to nazywa się Skwerem im. Rodziny Wolskich.
Zobacz więcej:
- Przeczytaj o kryjówkach Żydów po tzw. aryjskiej stronie w okupowanej przez Niemców Polsce
- Przeczytaj wybrane historie Polaków zamordowanych za pomoc Żydom
- Dowiedz się więcej o karze śmierci za udzielanie pomocy Żydom w okupowanej Polsce
- Dowiedz się więcej o postawach Polaków wobec Żydów podczas Zagłady
- Zobacz relacje historii mówionej z kolekcji Muzeum POLIN